lasertag zbran

ČO JE LASERTAG?

Lasertag (Laser – Tag) je dobrodružstvo, správna dávka adrenalínu, nevšedný zážitok, ktorý si určite veľmi radi zopakujete, najmä však skvelá zábava. Ako to celé presne funguje sa dočítate nižšie.

Výhody Lasertagu

  • Dá sa hrať takmer kdekoľvek

  • Žiadne projektily = žiadna bolesť ani modriny

  • Dobrý dosah – až 150 metrov!

  • Žiadne švindľovanie!

  • Vysoká univerzálnosť hry

  • Šetrný k životnénu prostrediu

  • Naozaj skvelá zábava

Podrobnejšie sú výhody Lasertagu popísané nižšie na tejto stránke.

lasertag zbran

Ako lasertag funguje?

Lasertag (Laser – Tag) si najľahšie priblížime, ak si predstavíme hru na vojakov. Každý hráč je vybavený „zbraňou“ „strieľajúcou“ infračervený lúč nesúci špeciálny signál a senzormi schopnými tento signál detekovať. Ak senzor detekuje „zásah“ odčíta hráčovi život, po strate posledného života je hráč „mŕtvy“ a systém sa zablokuje. Odblokovanie môže väčšinou previesť iba rozhodca.

Hrať môže ľubolný počet hráčov, minimálne dvaja. Hráči môžu hrať každý za seba, alebo v tímoch. Existuje množstvo herných scenárov počnúc „klasikou“ typu posledný vyhráva, boj o vlajku, vládca kopca, VIP eskorta … končiac iba tam, kde končí fantázia hráčov.

Technické riešenie celého systému má každý výrobca rôzne, preto aj kompaktibilita rôznych systémov je problematická až žiadna. Existujú síce riešenia ktoré sa niektorí výrobcovia ako štandard pokúsili udržať (napríklad jeden z pionierov Laser –Tagu systém dnes už neexistujúcej firmy World of Wonder) avšak tiež len ako jeden z módov systému, v štandardnom móde býva pôvodný protokol upravený a obohatený.

Rôzne býva takisto technické prevedenie, počet senzorov, ktoré parametre a v akom rozsahu je možné konfigurovať (počet životov, počet zásobníkov, trvanie výmeny zásobníkov, počet nábojov v zásobníku, …), funkcie zbraní (automatická strelba, informácie ktoré môže hráč vidieť na displeji zbrane, …) aj niektoré princípy (či je možné „zastreliť“ seba, spoluhráča z tímu, ochrana pred švidlérmi).

Na druhej strane, hlavné princípy sú pri všetkých systémoch rovnaké. Každý systém pozostáva z mechanického tela zbrane, elektronickej a optickej časti.

Telo zbrane je to, čo hráči pri hre vnímajú a používajú najviac (samotná zbraň), sú na ňom umiestnené ovládacie prvky (spúšť, …), displej (pre informáciu o počte životov a munície), vo vnútri je optická časť a elektronická časť (buď iba niektoré bloky, alebo celá).

Elektronická časť sa skladá z riadiacej jednotky, vysielača a snímača/ snímačov. Riadiaca jednotka zabezpečuje celkovú funkčnosť systému – na základe vstupov z ovládacích prvkov a senzorov vytvára, vyhodnocuje a spúšťa jednotlivé udalosti a procesy (výstrel, výmena zásobníka, zásah, …). Vysielač zabezpečuje vyslanie signálu prostredníctvom infračervenej (IR) LED diódy. Snímače (štandardne umiestnené na hlave hráča) sú schopné IR signál detekovať a túto informáciu odovzdávajú riadiacej jednotke. Aby bola hra zaujímavejšia a atraktívnejšia, zbrane bývajú vybavené reproduktormi (sprevádzajú udalosti zvukovými efektmi – napríklad výstrel) a svietivými LED diódami (imitácia strelby, indikácia zásahu).

Nakolko svetelný lúč vyslaný samotnou IR LED diódou má široký uhol rozptylu, vo vzdialenosti niekľko metrov by sa stal už slabý a nedetekovatelný. Preto sa používa optika na vytvorenie rovnobežného zväzku lúčov, ktorá zabezpečuje ako dosah zbrane tak aj možnosť mierenia na konkrétny cieľ. Reálne sa týmto spôsobom dosahuje „dostrel“ niekoľko desiatok až stoviek metrov.

Snáď ešte pár slov k samotnému názvu Laser – Tag. Ide o anglické slovné spojenie. Druhá časť „tag“ znamená zasiahnuť, označkovať. Prvá časť „laser“ je trochu zavádzajúca, pretože v Laser – Tagových systémoch žiaden laser použitý nie je. Pôvodní zakladatelia tohoto športu však toto slovo považovali zrejme za príťažlivejšie a atraktívnejšie ako povedzme Infrared light – Tag.

lasertag.sk je č.1

Lasertag má popri svojej bezkonkurenčnej univerzálnosti ďaľšie množstvo dôležitých výhod.

V Laser – Tagu nie sú použité žiadne projektily (ako napríklad v Airsofte alebo Paintbale). Laser – Tag využíva infračervený lúč tak isto ako dialkový ovládač, netreba sa teda obávať žiadnej bolesti či modrín a je vylúčené, aby došlo k akémukoľvek úrazu. V bezpečí sú teda nie len hráči, ale aj náhodní okoloidúcí. Na rozdiel od spomenutých športov nie sú potrebné ani len ochranné okuliare, hráč teda môže všetky svoje zmysly 100% sústrediť na hru samotnú. Na mieste hry nezostanú po hráčoch žíadne guličky či farebné škvrny, ešte aj svetlo v Laser – Tagových zbraniach je neviditelné :-).

Vďaka neustálemu technickému vývoju je dnes možné aj vo vonkajšom prostredí zasiahnuť protivníka na vzdialenosť vyše 150 metrov (viac ako dĺžka futbalového štadióna!). Toto vnáša do hry úplne nové zaujímavé prvky (taktika, tímová spolupráca, význam maskovania sa). Navyše lubovolne silný vietor nemá ani najmenší vplyv na presnosť strelby.

V každom športe sa nájdu „športovci“ (a žial nie sú to výnimky), ktorí si pravidlá prispôsobia, alebo úplne ignorujú s cieľom zvíťaziť. V Paintballe alebo Airsofte to znamená, že hráč zásahy neprizná, alebo ich úplne ignoruje. Hra potom vyústi do situácií ako z materskej škôlky: „Dostal som ťa!“ „Nedostal“ „Dostal, videl som!“ … V Laser – Tagu tento problém nie je. Systém zaznamenáva zásahy elektronicky, automaticky odčítava „životy“, akonáhle je hráč „mŕtvy“ zbraň sa automaaticky zablokuje. Reštartovať ju môže iba rozhodca. Jednoduché, efektívne. V Lazer – Tagu má šancu na uplatnenie iba šikovnosť, schopnosti a tímová spolupráca hráčov. Švindléri nemajú šancu.

Existuje množstvo herných scenárov či bojových situácií, ktoré je možné odohrať. Kombináciou konfigurácie zbraní (množstvo munície, počet „životov“, …), náročnosti a rozlohy hracej plochy, herného scenára, … je možné hru dokonale prispôsobiť očakávaniu hráčov. Od uvolnenej zábavy bez nutnosti zvláštnej fyzickej námahy, cez tímové akcie až po komplexné taktické operácie, pri ktorých hráč zo seba musí vydať po každej stránke maximum. Avšak bez ohľadu na to, ktorý typ hry si hráči zvolia, každá hra je špecifická a neopakovatelná, hráč na chvíľu opúšťa svoju každodennú realitu a je vsadený do situácie a prostredia, kde platia iné hodnoty, prostredia prinášajúceho vzrušenie, napatie, adrenalín, pocit spolupatričnosti k tímu, hlavne však príjemnú zábavu.